• APLIKUJTE REPELENT SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM

    Použití repelentu proti mouchám správným způsobem je důležité pro jeho účinnost. Víte, jak správně používat různé repelenty?

    Repelenty a insekticidy

    Repelenty a insekticidy aplikované přímo na koně jsou poslední obrannou linií mezi koněm a kousavým hmyzem. Přesněji řečeno, repelenty hmyz odhánějí, insekticidy zabíjejí, i když některé z nich také odpuzují.

    Více se o účinných látkách v repelentech a insekticidech dozvíte v článku Ochrana před obtížným hmyzem 

    Hmyz otravuje koně dvojím způsobem – za jedno štípáním spojeným se sáním krve a za druhé poletováním, případně usedáním na srst. Nejvíce „mouchy“ přitahuje oblast kolem očí a huby, dále krk, prsa, spodní strana břicha a genitálie. Na končetinách koně pak oblast od karpu a hlezna dolů. Každý druh hmyzu je specifický a obrana proti němu také. Více se o druzích obtížného hmyzu a tipech, jak na něj dozvíte v článku Kdo nám to tady pije krev? 

    Repelenty ve spreji jsou jednoduché na aplikaci. Repelent aplikujte vždy na čistého koně a držte se pokynů výrobce.

    Jak na aplikaci

    Ne všechny repelenty/insekticidy fungují stejně dobře – a některé působí na některé části těla lépe než jiné. Který z nich je vhodnější použít hodně souvisí s tím, co bude kůň dělat v čase, když bude potřebovat ochranu – je rozdíl mezi hodinou intenzivní práce na jízdárně nebo 10 hodinami pasení ve výběhu. Ale i způsob, jakým aplikujete vybraný prostředek, může zlepšit jeho účinnost. Kůň musí být před aplikací čistý – nejprve ho dobře vykartáčujte, abyste odstranili uvolněnou srst a nečistoty. Ideální je aplikovat repelent na suchého koně, ale to nelze vždy během horkého léta zaručit. Samozřejmě, když je kůň zpocený, účinnost repelentu bude nižší. Když je kůň čistý a pokud možno suchý, postupujte přesně podle pokynů výrobce.

    Někteří koně nesnáší zvuk spojený s aplikací repelentu ve spreji. V takovém případě mimo box nastříkejte repelent na hadřík nebo houbičku a repelentem koně potřete. Možností je samozřejmě také repelent v gelu.

    Různé způsoby aplikace

    • Sprej
      Sprej slouží k pohodlné aplikaci tekutých přípravků – sprej rychle pokryje velkou plochu, ale používejte ho opatrně. Pokud použijete příliš mnoho přípravku, může to podráždit kůži koně. Nestříkejte koně po celém těle před nasedláním, protože teplo a tlak v oblasti sedla v kombinaci s chemickými látkami v repelentech/insekticidech může kůži ještě více podráždit. Pokud se chystáte na vyjížďku, lehce koně postříkejte až po nasedlání – soustřeďte se na krk, hrudník, nohy, břicho a hlezna, tedy na místa, kde hmyz útočí nejčastěji. Postupujte podle pokynů na obalu – pokud etiketa říká, že máte při stříkání kartáčovat proti směru růstu srsti, udělejte to. Sprej nikdy nestříkejte koni na hlavu: pokud chcete repelent použít, nastříkejte ho na měkký hadřík nebo houbičku a jemně koně otřete pod očima – nikdy ne nad nimi, aby se látka nedostala do očí společně s potem, dále se zaměřte na oblast kolem uší, můžete přejet po nose a po žuchvách.
    • Aplikace houbičkou
      Krémy a gelové přípravky jsou obvykle na bázi oleje a jsou určeny k přímé aplikaci měkkým hadříkem, houbičkou nebo rukavicí ve směru růstu srsti koně. Aplikace bývá nerovnoměrná a někdy místa, kde byl repelent aplikován, mají slepené chlupy. Výhodou je, že tyto repelenty nestékají, dobře na srsti ulpí a zpravidla mívají lepší účinnost po delší dobu, což je dobré, když jde kůň na celý den do výběhu. Aplikace houbičkou je přesná, hodí se i na místa, kde je potřeba být velmi precizní – kolem boláků, ranek, pochvy, šourku i kolem očí.
    • Roll-on
      Repelent v kuličce lze použít jako alternativní aplikaci na hlavu, kolem citlivých genitálií nebo poranění. I v tomto případě myslete na možnost stékání a repelent aplikujte vždy pod oči nebo pod ránu.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top